Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Doktorların Sıklıkla Çıkardığı 'İşe Yaramayan' Organ Aslında Kanserle Savaşabilir
#1
Bug 
Göğüs kemiğinizin arkasında küçük bir yağ bezi vardır ve yetişkinlikte sıklıkla 'işe yaramaz' olduğu söylenir.

Ancak yakın zamanda yapılan retrospektif bir çalışma, timus bezinin uzmanların bir zamanlar düşündüğü kadar gözden çıkarılabilir olmadığını öne sürüyor.
ABD'li araştırmacılar, timüsleri alınanların ileriki yaşamlarında herhangi bir nedenden dolayı ölüm riskinin arttığını buldu.

Ayrıca kansere yakalanma riskiyle de karşı karşıyadırlar .

Çalışma tamamen gözlemseldir; yani timusun çıkarılmasının doğrudan kansere veya diğer ölümcül hastalıklara neden olduğunu gösteremez .

Ancak araştırmacılar bulgularından endişe duyuyor. Daha fazlasını öğrenene kadar timusun korunmasının mümkün olduğunca "klinik bir öncelik" olması gerektiğini savunuyorlar .

Onkolog David Scadden , Harvard Gazette'den Anne Manning'e "Riskin büyüklüğü asla beklemeyeceğimiz bir şeydi" dedi .

Çocukluk döneminde timusun bağışıklık sisteminin gelişmesinde kritik bir rol oynadığı bilinmektedir. Bez genç yaşta alındığında, hastalarda mikroplarla ve hastalıklarla savaşan bir tür beyaz kan hücresi olan T hücrelerinde uzun süreli azalmalar görülür .

Timusu olmayan çocuklarda aşılara karşı bağışıklık tepkisi de zayıflıyor .

Ancak kişi ergenliğe ulaştığında timus büzülür ve vücut için çok daha az T hücresi üretir. Görünüşe göre hemen zarar vermeden çıkarılabilir ve kalbin önünde yer aldığından sıklıkla kalp-torasik cerrahi sırasında çıkarılır.


Ancak timus kanseri veya miyastenia gravis gibi kronik otoimmün hastalıkları olan bazı hastalar , timusun cerrahi olarak çıkarıldığı timektomiye ihtiyaç duysa da, bez her zaman bir engel oluşturmaz.

Hatta büyük bir yardımı bile olabilir.

Boston'daki araştırmacılar, eyalet sağlık sisteminden alınan hasta verilerini kullanarak, kardiyotorasik cerrahi geçiren hastaların sonuçlarını karşılaştırdılar: timüsleri alınmamış 6.000'den fazla kişi (kontrol) ve timusları alınmış 1.146 kişi.

Timektomi geçirenlerin, cinsiyet, yaş, ırk ve timus kanseri, miyastenia gravis veya ameliyat sonrası enfeksiyonları hesaba katıldığında bile 5 yıl içinde ölme olasılığı kontrollere göre neredeyse iki kat daha fazlaydı.

Timusları alınan hastaların ameliyattan sonraki 5 yıl içinde kansere yakalanma olasılıkları da iki kat daha fazlaydı.

Dahası, bu kanser genellikle kontrol grubuyla karşılaştırıldığında daha agresifti ve tedaviden sonra sıklıkla tekrarladı.

Bu ilişkilerin neden var olduğu bilinmiyor, ancak araştırmacılar timus eksikliğinin bir şekilde yetişkin bağışıklık sisteminin sağlıklı işlevini bozduğundan şüpheleniyorlar.Çalışmada timektomi geçirmiş olan bir hasta alt grubunun kan tahlillerinde daha az çeşitli T hücresi reseptörü görüldü; bu da muhtemelen ameliyattan sonra kanser veya otoimmün hastalıkların gelişmesine katkıda bulunabilir.

Çalışmanın yazarları şu sonuca varıyor : "Birlikte, bu bulgular timusun yetişkinlikte yeni T hücresi üretimine ve yetişkin insan sağlığının korunmasına katkıda bulunan rolünü desteklemektedir . "

Sonuçların, timusun, acı sona kadar sağlığımızın devamında işlevsel olarak önemli bir rol oynadığını güçlü bir şekilde öne sürdüğünü söylüyorlar.

kaynak:https://www.sciencealert.com/useless-organ-that-doctors-often-remove-could-actually-fight-cancer
Bul
CevaplaHızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi