Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Demanslı Kişilerin Neredeyse %40'ı Demansa Sahip Olduğunu Bilmiyor Olabilir
Demans Komisyonu'nun yeni bir raporuna göre, İngiltere'de demans hastalarının yaklaşık yüzde 36'sı bu duruma sahip olduklarının farkında değil.

Rapor, sağlık ve bakım profesyonellerinin demansın erken belirtilerini tespit etmek için yapabileceklerini öne sürüyor. Peki partnerinizin bu duruma sahip olduğunu düşünüyorsanız ne yapabilirsiniz? Peki konuyu onlarla nasıl açabilirsiniz?
Partnerinizin demans hastası olmasından endişeleniyorsanız işte bilmeniz gereken bazı yararlı bilgiler.

Demans , zamanla (aylar ve yıllar) gelişen ve hafıza ve muhakeme, iletişim, kişilik değişiklikleri ve kişinin günlük aktiviteleri gerçekleştirme yeteneğinde azalmaya neden olan bir dizi hastalık (örneğin Alzheimer ) için kullanılan bir terimdir. alışveriş yapmak, çamaşır yıkamak, fatura ödemek veya yemek pişirmek gibi.

Demans her insanda çok farklı şekillerde ortaya çıkabilir; bu nedenle önemli olan sevdiğiniz kişi için neyin normal olduğunu bilmektir. Her zaman vicdanlı ve organize olmuş bir kişi çözülmeye başlarken, dağınık beyinli bir kişiden çok farklıdır, sadece biraz daha dağınık beyinlidir.

Keder ve stres hafızayı etkileyebilir ancak demansın başlangıcı olamaz. Ancak demansın başlangıcını da maskeleyebilirler: Biz buna "tanısal gölgeleme" diyoruz.

Bilişte yaşa bağlı değişiklikler de vardır. Örneğin yaşlandıkça öğrenmemiz daha uzun sürer. Ancak tek seferlik bir olay - ne kadar dramatik olursa olsun - mutlaka demans anlamına gelmez. Bir düşüş modeli aramakla ilgili.

Bu değişikliklerin kısa bir süre içinde (haftalar veya günler) gerçekleştiğini görürseniz, bunun demans olma ihtimali düşüktür ve daha ciddi bir durum olabilir. Bu, bir doktor tarafından acil inceleme yapılmasını gerektirir.
Demans çağımızın en büyük korkularından biridir. Algılanan benlik kaybı korkusu, insanların konuyu tartışmaktan kaçınmasına, konuyu yararsız bir şekilde tartışmasına (eleştirme veya istemeden aşağılama gibi) veya konuyu diğer akrabalarıyla tartışmasına, ancak değişiklikleri fark ettikleri kişiyle tartışmamasına neden olabilir.

Zamanla bu, güven eksikliğinin gelişmesine neden olabilir. Hafıza başarısızlığı noktasında veya kişi endişesini dile getirdiğinde, hafıza problemlerini kişiyle açıkça tartışmak en iyisidir. Elbette cesaret ister ve kendi kırılganlığımızla yüzleşmemizi sağlar.

Bazen kişi, hafıza problemlerini inkar edebilir veya içgörüden yoksun olabilir (bu, demansın bir belirtisi olabilir, ancak her zaman değildir). Birisi hafıza sorunlarıyla ilgili endişelerini dile getirirse, bunu küçümsememenizi tavsiye ederim, çünkü onların endişelerini kabul etmek muhtemelen cesaret ister.

Bir akrabamın anneme şöyle dediğini duydum: "Ah, tencereyi ocağın üzerinde bırakmışsın. Geçen gün arabayı çok katlı binada kaybettim." Annemde demans vardı, akrabamda yoktu.
Eğer endişeleri olmadığı konusunda kararlıysalar, bu durumla baş etmek daha zordur. Yaklaşımlardan biri şunu söylemektir: "Endişelenmediğini biliyorum ama ben endişeleniyorum ve acaba endişelerimi hafifletmek için bir doktora gider misin?"

Ayrıca hafıza sorunlarının en azından bir dereceye kadar geri döndürülebilir nedenlere sahip olabileceğinin açıklanması, en azından bunların dışlanması için doktora gidilmesi anlamına gelir, önemli bir adımdır. Ayrıca kişiye şunu söylemek de cesaret verici olabilir: "Hafızanızda zamanla kötüleşecek bir şey varsa, bilmek ister misiniz?" (Çoğu kişi buna evet cevabını verir ).

Bir pratisyen hekime görünmek
Eşiniz bir pratisyen hekime gitmeyi kabul ederse, bir hafta boyunca, yaşanan hafıza (veya diğer) problemlerin türünü, o sırada neler olduğunu ve hafıza başarısızlığının etkilerini içeren bir günlük doldurarak hazırlık yapmak yararlı olacaktır. Bu, sorunları anlamalarına yardımcı olmak için bir pratisyen hekimle paylaşılabilir.

İnsanlar demans kelimesinin söylentisini bile duyduklarında kendilerine ne olacağı, neyi kaybedecekleri, neyi sürdürebilecekleri ve sonlarının nereye varacağı konusundaki belirsizliklerle karşı karşıya kalıyorlar. Bu belirsizlikler sıklıkla aile üyeleriyle paylaşılır. Ancak araştırmalar, zamanında teşhisin olumlu yönlerinin zamanla korkulardan daha ağır bastığını gösteriyor.
Aynı zamanda, hafıza bozuklukları veya kafa karışıklığı ile ilgili olarak sıklıkla devam eden stresler de vardır. Bu streslerle birlikte günlük yaşam sıkıntılı olabilir, aile ilişkileri zarar görebilir ve insanlar birbirlerine destek olmakta zorlanabilirler.

Dürüst ve açık olmak en iyi politikadır. Bu işte birlikte olduğumuzu belirterek, yardım etmek istiyorum, ne olursa olsun kafa kafaya buluşalım, yardımcı olabilirim. Bir kişi dirençli hale gelirse, kişiye daha iyi yardımcı olabilecek başka bir aile üyesi olabilir.

kaynak:https://www.sciencealert.com/almost-40-of-people-with-dementia-dont-seem-to-know-they-have-it
Bul

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:
2 Ziyaretçi