Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
#1
DENEYİN ADI : ÇEŞİT ÇEŞİT PİLLER

DENEYİN AMACI :
Farklı enerji türlerinden elektrik enerjisinin üretilmesinin sağlanması. (insan vücudu üzerinden elektrik elde edilmesi).

KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLER :
İnsan Pili :
1- Bakır plaka
2- Çinko plaka(çatı tamiri yapan yerlerden temin elde edilebilir)
3- Mikro ampermetre (Multimetre)

Tuz Pili :
1- Beherglas (2)
2- Led veya multimetre
3- Tuz
4- Bakır elektrot (2)
5- Çinko elektrot (2)
6- Su
7- Krokodilli kablo

Peltier :
1- Peltier
2- Buz
3- Sıcak su
4- Cam bardak (2)
5- Motor
6- Led
7- Krokodilli kablo

Meyve Pili :
1- Limon (10)
2- Portakal (10)
3- Patates (10)
4- Led veya multimetre
5- Bakır elektrot (2)
6- Çinko elektrot (2)
7- Krokodilli kablo

DENEYİN YAPILIŞI :
İnsan Pili :
1- Ampermetrenin (+) kutbu bakır plakaya (–) kutbu çinko plakaya bağlanır.
2- Bir el çinko plakaya, diğer el bakır plakanın üstüne konur.
3- Ampermetrenin saptığı gözlemlenir.

Tuz Pili :
1- İki beherglasa su konur ve ikişer kaşık tuz atılır.
2- Led lambanın veya multimetrenin (+) ucu bakır, (–) ucu çinko levhaya bağlanır.
3- Bakır ve çinko levhalar tuzlu su içine daldırılır.
4- Bir başka bakır ve çinko levha birbirine kablo ile bağlanır.
5- Beherglasların içlerine, diğer levhalara dokunmamak şartıyla daldırılır. Çinko levhanın olduğu behere bakır, bakır levhanın olduğu behere çinko levha daldırılır ve ampulün yanması sağlanır.

Peltier :
1- Peltierin bir tarafına sıcak su, diğer tarafına buz kalıbı yerleştirilir.
2- Peltier uçları led lambaya veya motora bağlanır ve çalışması gösterilir.

Meyve Pili :
1- Elektrotlar limonun, portakalın, patatesin iki ucundan batırılır.
2- Daha fazla akım elde etmek için birkaç tane meyve seri olarak bağlanır.
3- Elektrotlara iletken teller ve voltmetre veya led bağlanır.
DENEYİN ADI : ÇEŞİT ÇEŞİT PİLLER

DENEY DÜZENEĞİ :
İnsan Pili :


Tuz Pili :


TEORİK BİLGİ :
İnsan Pili :
Bir iletken çözelti içine iki farklı iletken çubuk batırılarak bir pil meydana getirilir. İletken çözeltiye elektrolit, iletken çubuklara da elektrot denir. Çubuklar pilin kutuplarıdır.
İlk defa İtalyan fizikçisi Alessandro Count VOLTA bu düzeneği kurup ilk elektrik üretecini yaptığı için bu pile “volta pili” denir.
Sulandırılmış sülfürik asit çözeltisi içine batırılarak basit bir volta pili yapılabilir. Çinko atomları çözelti içinde çözünerek (+) yüklü iyon durumuna geçerler. Bu durumda çinko elektrot (–) , bakır elektrot (+) yük kazanır. Çinko elektrottaki (–) yükler iletken vasıtasıyla bakır elektrota ulaştıklarında çözeltiden gelen hidrojen iyonları nötr hale geçip gaz halinde bakır elektrot üzerinde toplanırlar. Zamanla bakır elektrot etrafında hidrojen gazının birikmesi arttığı için volta pili akım vermez hale gelir. Bu olaya “kutuplanma” denir. Hidrojenle kaplanan bakır çubuğun üzeri temizlenirse ve yeniden eriyik içine batırılırsa, akım geçmeye devam eder. Bu iki türlü yapılır. Biri zımpara kağıdı ile bakırın üzerindeki hidrojen tabakası kazınır. Diğeri ise bakır çubuk ateşe tutularak hidrojen kaplı tabaka yakılır. Deneyin sonunda (–) kutup çinko levha, (+ ) kutup ise bakır levha olmuştur.
Yeni yapılmış bir volta pilinin iki kutbu arasına bir voltmetre bağlanırsa, voltmetre 1,1 voltu gösterir. Volta pili çok çabuk biten bir pildir. Elektrolitleri sıvı olduğundan bir yerden bir yere taşınması zordur ve ekonomik değildir. Bu bakımdan günümüzde bunun yerine kuru piller tercih edilir. Bu deneyde devre bizim üzerimizden tamamlanır. Vücudumuz çözelti gibi davranır. Her metalin bir elektronegatifliği vardır.2 metalin elektronegatifliğinin farklı olması nedeni ile ampermetre sapar.

Peltier :
Termoelektrik modül, elektriksel olarak seri bağlı, ısıl olarak paralel bağlı P ve N tipi yarı iletken malzemelerden oluşur. Alt ve üst yüzeyi seramik kaplıdır. Seramik, ısıl olarak iletken, elektriksel olarak yalıtkan özellik sağlar. Termoelektrik modül yüksek soğutma/ısıtma verimliliğine sahip olup sessiz çalıştığı için günümüzde pek çok uygulamada tercih edilmektedir. Portatif oto buzdolapları ve bilgisayar soğutucularında kullanılır.

Meyve Pili :
Limonda sitrik asit bulunur. Asitler elektrik akımını iletirler. Elektrotlar yardımıyla basit bir elektrik devresi kurulmuş olur. Aynı deney portakal ile yapılabilir. Limon elde sıkıştırılarak biraz yuvarlanır ve elektrotlar limona batırılır. Bağlantı kabloları ile ampul bağlanır, devre kapatıldığında devreden akım geçmeye başlar ve ampulü yakar.
Aktiflikleri farklı iki metal arasında elektron alış verişi olur. Bunun sonucu olarak eğer devre şekildeki gibi tamamlanırsa elektrik akımı elde edilir. Burada limon suyu metaller arasında elektron geçişini sağlar. Derişik limon suyu akımın daha da artmasını sağlar.
ANOT : Mg → Mg 2+ + 2e– E0 = 2,37
KATOT : Cu 2+ + 2e– → Cu E0 = 2,34 V
PİL : Mg + Cu 2+ → Mg2+ + Cu E0pil = 2,37 V

Yeni Yorum Gönder 


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim
Bumerang - Yazarkafe