Yeni Yorum Gönder 

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
çevre eğitim 7.sınıf 2. dönem 1. yazılı soruları word hali ektedir
2016 – 2017 EĞİTİM – ÖĞRETİM YILI SÜRMELİ ORTAOKULU
7. SINIF SEÇMELİ ÇEVRE EĞİTİMİ DERSİ 2. DÖNEM 1. YAZILI SORULARI
1. I. Ormansızlaşma II. Küresel ısınma III. İklim değişikliği IV. Biyolojik çeşitlilik kaybı
Yukarıda verilenlerden hangileri temel küresel çevre sorunlarındandır?
a) I, II b) I, III, IV c) II, III, IV d) I, II, III, IV

2. Aşağıdakilerden hangisi çevre sorunlarının nedenleri arasında yer almaz?
a) hızlı nüfus artışı b) göllerin kurutulması c) geri dönüşüm faaliyetleri d) orman tahribatı

3. “hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği, ışık kirliliği , gürültü kirliliği”
Yukarıda verilenlerden kaç tanesi çevre kirliliğidir?
a) 2 b) 3 c) 4 d) 5

4. Atmosferdeki bazı gazlar güneşin zararlı ışınlarını süzerek dünyayı bu zararlı ışınlardan korur. Fakat egsoz gazları, spreyler, soğutucular vb. etkilerle atmosfer bu görevini tam olarak yerine getirememektedir. Bu sorun aşağıdakilerden hangisidir?
a) ozon tabakası incelmesi b) asit yağmurları c) küresel ısınma d) ormansızlaşma

5. Fosil yakıtların yanması sonucu oluşan gazlar havada nemle birleşerek zararlı maddeler oluşturur. Bu maddeler de yağışlarla yeryüzüne ulaşır. Bu sorun aşağıdakilerden hangisidir?
a) ozon tabakası incelmesi b) asit yağmurları c) küresel ısınma d) ormansızlaşma

6. Sanayi devrimi, tüketimin artması vb. etkiler sonucu atmosferin ortalama sıcaklık değerinde
1,2 oC artış gözlenmiştir. Bu sorun aşağıdakilerden hangisidir?

7. “Fosil yakıtların yanması atmosferin sera etkisini artırırken , bu durum küresel ısınmaya neden olur. Küresel ısınmanın doğuracağı en büyük sonuç ise ……………………………………. dir.”
Yukarıdaki noktalı yere aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?
a) ozon tabakası incelmesi b) asit yağmurları c) iklim değişikliği d) ormansızlaşma

8. Birleşmiş milletler tarafından 1997 yılında kabul edilen Kyoto Protokolünün amacı nedir?
a) nüfusu artırma b) ülkelerin sera gazları salınımını azaltma
c) eğitimde kaliteyi artırma d) teknolojik gelişmeleri hızlandırma

9. “Çevresel sistemlere zarar vermeden, doğal denge ile uyumlu bir şekilde yaş... kalitesinin yükseltilmesi için yapılan geleceğin planlamasına ……………………………….. denir.” Cümledeki noktalı yere aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?
a) yenilenemez kaynaklar b) yenilenebilir kaynaklar
c) sürdürülebilir kalkınma d) yeşil ekonomi

10. Çevre sorunları ile bazı canlı türlerinin yok olmasına ne denir?
a) biyolojik çeşitlilik azalması b) ormansızlaşma c) sera etkisi d) küresel ısınma

11. “………………………….. hesaplama, belirli bir nüfusun doğaya yükünü hesaplamak için oluşturulmuş bir yöntemdir.”
a) atık bertarafı b) geri dönüşüm c) sürdürülebilir kalkınma d) ekolojik ayak izi

12. Aşağıdaki faaliyetlerden hangisi ekolojik ayak izinin büyümesine neden olmaz?
a) 3 kişilik ailenin çok büyük evde oturması b) her yere araba ile gidilmesi
c) yakın mesafede bisiklet tercih edilmesi d) geri dönüşüm sağlamama

13. Aşağıdakilerden hangisi yenilenemez enerji kaynaklarından değildir?
a) dalga b) kömür c) petrol d) doğalgaz

14. Aşağıdakilerden hangisi yenilenebilir enerji kaynaklarından değildir?
a) jeotermal b) nükleer c) rüzgar d) hidroelektrik

15. Canlı atıklarının tanklarda çürütülmesi ya da yakılması ile enerji üretimi aşağıdakilerden hangisidir?
a) hidroelektrik b) biyokütle c) nükleer d) dalga

16. Yerin altından çıkan sıcak su ya da buhardan yararlanarak elektrik enerjisi üretimini sağlayan yenilenebilir enerji kaynağı aşağıdakilerden hangisidir?
a) rüzgar b) jeotermal c) güneş d) biyokütle

17. Aşağıdakilerden hangisi çevre dostu uygulamalar arasında yer almaz?
a) sakin şehir b) toplu taşımayı tercih etme c) organik tarım d) yavaş yemek hareketi

18. Hastane, klinik gibi sağlık kuruluşlarında oluşan süresi dolmuş ilaç, bulaşıcı hastalık yapıcı kesici - delici aletler vb. atıklar ne tür atıklardır?
a) tarımsal atıklar b) tıbbi atıklar c) evsel atıklar d) endüstriyel atıklar

19. Daha yaşanılır, temiz bir çevre ve gelecek için hayatınızda neleri değiştirmek isterdiniz? Açıklayınız.

Not: 19. Soru 10 puan, diğerleri 5er puandır. Başarılar

ZEHRA DOĞAN

Ek Dosya-(lar)
.docx  çevre yazılı 2d1y.docx (Dosya Boyutu: 21.89 KB / İndirme Sayısı: 298)
Yeni Yorum Gönder 

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim
Bumerang - Yazarkafe