Yeni Yorum Gönder 

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DENEYİN ADI : Çiçek yapısının incelenmesi
HEDEF : Çiçekli bitkilerde üremeyi kavrayabilme
PROBLEM : Çiçeğin üreme ile ilgili olan ve olmayan bölümleri
nelerdir?
ARAÇ-GEREÇ:
•Çeşitli çiçek örnekleri (örneklerinizi tam çiçeklerden seçiniz).
•Büyüteç
•Bisturi ya da jilet
•Mikroskop
•Lâm ve Lamel
•Pens
•Toplu iğne
•Damlalık
ÖN HAZIRLIK
Seçtiğimiz tam çiçeği dikkatle inceleyerek bütün kısımlarını tanımaya çalışınız.

DENEYİN YAPILIŞI
Bir çiçeğin önce çanak yapraklarını, sonra da taç yapraklarını birbirine ve çiçek tablasına nasıl bağlandığına dikkat ederek koparınız. Daha sonra çeşitli çiçek örneklerine ait çanak yaprak ve taç yaprakların sayılarını, renklerini bir tablo yaparak kaydediniz.
Ortada kalan üreme organlarının yerleşme şekillerini ve erkek organları da koparınız. Bunları bir kâğıt üzerine koparılma sırasına göre düzgün bir şekilde yerleştiriniz. Erkek organın şeklini çizerek başçık ve sapçık bölümlerini belirleyiniz. Büyüteçle bakıp, mikroskopta incelemek üzere bir kenara koyunuz. Ortada kalan dişi organın dış yapısını inceledikten sonra çiçek tablasından çıkarıp her yapının tek tek şeklini çizip isimlerini üzerine yazınız. Dişi organı tepeciğinden yumurtalığına doğru dikkatle keserek büyüteçle içyapısını inceleyiniz. Ovaryumun içindeki oval, beyaz yumurta hücrelerinin sayı ve düzenlenişine dikkat ederek, gördüklerinizin şeklini çiziniz. Dişi organı da mikroskopta incelemek üzere bir kenara koyunuz. Yumurta hücresini, bir pens yardımıyla ovaryum içinden çıkararak preparat hazırlayınız. Polen tanelerini de bir iğne yardımıyla hafifçe dokunarak önceden hazırladığınız lâm üzerine bir damla su içine düşmesini sağlayarak preparat hazırlayıp, yumurta hücresiyle beraber mikroskopta inceleyiniz.
Aynı çalışmayı çeşitli çiçekler üzerinde tekrarlayarak, çiçek kısımlarının sayılarını ve birbirine göre ne şekilde yerleşmiş olduklarını karşılaştırınız.
SORULAR
Çiçekte erkek organın kısımlarını yazınız.
Polen nedir? Nerede bulunur? Üremedeki önemi nedir?
Yumurta hücresi nerede bulunur? Üremedeki önemi nedir?
4 İncelediğiniz taç yaprakların dış görünüş bakımından farklarını belirtiniz? Üremedeki görevini açıklayınız.
5. Ziraatçıların, meyve veren ağaçların çiçeklerinin koparılmaması gerektiğini söylemelerini nasıl açıklarsınız?
Rüzgârın etkisiyle tozlaşan çiçekler, böceklerin tozlaşma yaptığı çiçeklere göre küçük yapılı taç ve çanak yapraklara sahiptirler. Çanak ve taç yaprakların küçük oluşu bu tür çiçeklere ne gibi yarar sağlar?
Çiçeklerde yumurtadan daha çok polen bulunmasının nedeni nedir?

Yeni Yorum Gönder 

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim
Bumerang - Yazarkafe