Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yabancı Tohumların Türk Topraklarında Yetiştirilebilmesi Projesi
10-29-2017, 03:38 AM
Yorum: #1
Yabancı Tohumların Türk Topraklarında Yetiştirilebilmesi Projesi
PROJENİN ADI: Yabancı Tohumların Türk Topraklarında Yetiştirilebilmesi
PROJENİN AMACI: 1-Yurt dışından ihraç edilen Beluga, Chia, ve Keten gibi tohumların Türk topraklarında yetiştirilip yetiştirilemeyeceğini tespit etmek. 2-Eğer yetiştiriliyorsa yaygınlaştırmak.
PROJENİNÖZETİ: Rusya’dan getirilen Keten, Kanada’dan getirilen Beluga (Kara Mercimek) ve Peru’dan getirilen Chia adlı tohumları aldık. Aldığımız bu tohumları 3 ayrı saksıya diktik. 10 günlük bir süre içerisinde tohumların çimlendiğini gözledik. Tohumların çimlenme aşamasını, hangi şartlarda büyüyeceğini gözleyeceğiz. Gözlem sonuçların kayıt altına alıp, tablolaştıracağız. Yurt dışından ihraç edilen tohumların önce saksıda sonra geniş tarım alanlarında yetiştirilmesi yönünde çalışmalar yapılacak. Bu tohumların faydaları konusunda önce öğrenciler sonra aileler ve çiftçiler bilinçlendirilecek. Tohumların Türk topraklarında, Akdeniz iklimi şartlarında yetiştirilip yetiştirilemeyeceğini keşfedeceğiz. Eğer bu tohumları Türk topraklarında yetiştirilebilirse Tarım Bakanlığı’na önerilerde bulunacağız.
YÖNTEM: Bu araştırmada deneysel bir çalışma yürütülecektir. Üç ayrı saksıya üç farklı yabancı tohum dikilip sonuçlar gözlenecektir. Çimlendikten sonra bitkilerin büyüme hızları ölçülecek ve tablo haline getirilecektir.
Bağımsız değişken : Tohum çeşitleri.
Bağımlı değişken : Bitkinin büyüme hızı.
Kontrol edilen değişken : Verilen su miktarı, toprak çeşidi.
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi