Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
kimya ile ilgili bazı temel kavramlar
11-14-2019, 02:30 PM
Yorum: #1
kimya ile ilgili bazı temel kavramlar
asit pH'ı 7.0'ın altında olan ekşi malzemeler için kimyasal terim (14-puanlık bir ölçekte). Asitler genellikle karbonat gibi bazı minerallerde yemek yeme kabiliyetine sahip olabilir veya ilk etapta bunların oluşumunu önleyebilir. Kimyasal olarak, asitlerin başka bir bileşiğe bir proton (hidrojen iyonu) bağışlayabilme veya bir çift elektron kabul etme kabiliyetine sahip olduğu bilinmektedir. İlki, bir Brønsted-Lowry asidi olarak bilinir. Kimyacılar, ikinci türe Lewis asidi olarak atıfta bulunur.

alkalin Protonu başka bir molekülden kabul edebilen veya bir çift elektron bağışlayabilen bir kimyasal tanımlayan bir sıfat. Alkali çözeltiler ayrıca bazik olarak da adlandırılır - asidiklerin tersi gibi - ve 7'nin üzerinde bir pH'a sahiptir.

amonyak Pis kokulu renksiz bir gazdır. Amonyak azot ve hidrojen elementlerinden yapılmış bir bileşiktir. Yemek yapmak için kullanılır ve tarlalara gübre olarak uygulanır. Böbrekler tarafından salgılanan amonyak, idrarı karakteristik kokusunu verir. Kimyasal aynı zamanda atmosferde ve evrenin her yerinde meydana gelir.


atom Kimyasal elementin temel birimi. Atomlar, pozitif yüklü protonlar ve yüklenmemiş nötronlar içeren yoğun bir çekirdekten oluşur. Çekirdek, negatif yüklü bir elektron bulutu tarafından döndürülür.

baz (kimyada) Hidroton moleküllerinden protonları kabul edebilen veya bir çift elektron bağışlayabilen bir kimyasal. Bazik çözeltiler ayrıca alkali olarak da adlandırılır.

kimyasal
Sabit bir oranda ve yapı içinde birleşen (bağ) iki veya daha fazla atomdan oluşan bir madde. Örneğin, su iki hidrojen atomu bir oksijen atomuna bağlandığında yapılan bir kimyasaldır. Kimyasal formülü H, 2 O kimyasal farklı bileşikler arasında çeşitli reaksiyonlar sonucu maddelerin özelliklerini açıklamak için, bir sıfat olabilir.

elektron A, genellikle bir atomun dış bölgelerinde yörüngede bulunan negatif yüklü bir parçacık; ayrıca, katılar içinde elektrik taşıyıcısı.

hidrojen Evrendeki en hafif element. Bir gaz olarak, renksiz, kokusuz ve son derece yanıcıdır. Canlı dokuları oluşturan birçok yakıt, yağ ve kimyasalın ayrılmaz bir parçasıdır. Tek bir elektron tarafından yörüngedeki tek bir protondan (çekirdeği görevi gören) yapılır.

hidrojen iyonu Bir hidrojen atomunun pozitif yüklü çekirdeği. Tek bir protondan oluşur.

hidronyum bir hidrojen iyonu (H + su molekülüne bağlanan) (H 2 O). Bu, H olur 3 O + ve hidrojen iyonları suda mevcut olduğu şeklidir. Aynı zamanda sulu bir hidrojen iyonu olarak da bilinir.

hidroksit Hidroksit iyonu (OH - ) olarak da bilinir , negatif yüklü bir iyondur. Bir oksijen atomuna bağlı bir hidrojen atomundan yapılır.

iyon (adj. iyonize) Bir veya daha fazla elektronun kaybı veya kazanımı nedeniyle, elektrik yükü olan bir atom veya molekül. İyonize bir gaz veya plazma, tüm elektronların ana atomlarından ayrıldığı yerdir.

turnusol testi Bazı çözeltilerin bir asit mi yoksa baz mı olduğunu belirlemek için kullanılan basit bir kimyasal test. Mavi turnusol kağıdı asitler için kırmızı, kırmızı turnusol kağıdı bazlar için maviye döner. İlk olarak 1300'lerde likenlerden izole edilen bileşikler kullanılarak geliştirilmiştir.

molekül Bir kimyasal bileşiğin mümkün olan en küçük miktarını temsil eden, elektriksel olarak nötr bir atom grubu. Moleküller, tek tip atomlardan veya farklı tiplerden yapılabilir. Örneğin, havadaki oksijen iki oksijen atomundan ( 02 ) yapılır; Su, iki hidrojen atomu ve bir oksijen atomundan oluşan (H 2 O).pH Bir çözeltinin asitliği veya alkaliliğinin bir ölçüsü. PH 7, tamamen nötrdür. Asitlerin pH değeri 7'den düşüktür; 7'den uzaklaştıkça asit daha da güçlenir. Baz olarak da adlandırılan alkali çözeltiler, 7'den yüksek bir pH'a sahiptir; 7'den daha uzağa bakıldığında, taban daha güçlüdür.

proton Maddeyi oluşturan atomların temel yapı taşlarından biri olan atom altı bir parçacık. Protonlar, hadronlar olarak bilinen parçacık ailesine aittir.

sodyum hidroksit Kağıt ve sabun üretiminde kullanılan bir kimyasal. Solüsyonları daha bazik (veya alkali) yapmak için kullanılır.

atom altı Atomdan daha küçük olan herhangi bir kimyasal elementin (hidrojen, demir veya kalsiyum gibi) her türlü özelliğine sahip olan maddenin en küçük kısmıdır.

Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi