Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
#1
COVID-19'un 'beyin sisi'nden kalp hasarına kadar devam eden sorunları bilim insanlarını alarma geçiriyor
Athena Akrami'nin nörobilim laboratuvarı geçen ay onsuz yeniden açıldı. 38 yaşındaki genç için hayat, yeni koronavirüs semptomlarını ilk yaşadığı gün olan 17 Mart öncesinin soluk bir gölgesi. University College London'da (UCL), Akrami'nin öğrencileri beynin öğrenmeyi desteklemek için anıları nasıl düzenlediğini araştırıyor, ancak evde net düşünmek ve eklem ve kas ağrısıyla mücadele etmek için mücadele ediyor. Akrami, "Haftada üç kez spor salonuna giderdim" diyor. Şimdi, "Fiziksel aktivitem yataktan kanepeye, belki kanepeden mutfağa."

Erken belirtileri COVID-19 ders kitabıydı: ateş ve öksürük, ardından nefes darlığı, göğüs ağrısı ve aşırı yorgunluk. Haftalarca evde iyileşmek için mücadele etti. Ancak Akrami'nin semptomları zamanla gerilemek yerine, azaldı ve azaldı. Vücut ısısının normal olduğu Mart ayından bu yana sadece 3 hafta geçirdi.

Nörobilimci Athena Akrami, 4 aydan daha uzun bir süre önce koronavirüs enfeksiyonundan bu yana zayıflatıcı semptomlar yaşadı. RYAN LOW
COVID-19'un 'beyin sisi'nden kalp hasarına kadar devam eden sorunları bilim insanlarını alarma geçiriyor

By Jennifer Couzin-Frankel31 Temmuz 2020 13:30

Bilim ' ın COVID-19 raporlama Pulitzer Merkezi ve Heising-Simons Vakfı tarafından desteklenmektedir.

Athena Akrami'nin nörobilim laboratuvarı geçen ay onsuz yeniden açıldı. 38 yaşındaki genç için hayat, yeni koronavirüs semptomlarını ilk yaşadığı gün olan 17 Mart öncesinin soluk bir gölgesi. University College London'da (UCL), Akrami'nin öğrencileri beynin öğrenmeyi desteklemek için anıları nasıl düzenlediğini araştırıyor, ancak evde net düşünmek ve eklem ve kas ağrısıyla mücadele etmek için mücadele ediyor. Akrami, "Haftada üç kez spor salonuna giderdim" diyor. Şimdi, "Fiziksel aktivitem yataktan kanepeye, belki kanepeden mutfağa."

Erken belirtileri COVID-19 ders kitabıydı: ateş ve öksürük, ardından nefes darlığı, göğüs ağrısı ve aşırı yorgunluk. Haftalarca evde iyileşmek için mücadele etti. Ancak Akrami'nin semptomları zamanla gerilemek yerine, azaldı ve azaldı. Vücut ısısının normal olduğu Mart ayından bu yana sadece 3 hafta geçirdi.
GÜNLÜK BÜLTENİMİZE KAYDOLUN
Size doğrudan gönderilen bunun gibi daha fazla harika içerik alın!

E *

Her iki kategoriye de girmeyen Akrami, "Herkes ikili bir durumdan bahsediyor, ya hafif olur ve çabuk iyileşirsiniz ya da gerçekten hastalanırsınız ve yoğun bakım ünitesine girersiniz," diyor. Binlerce kişi hikayesini çevrimiçi COVID-19 destek gruplarında yansıtıyor. Hayatta kalanlar için poliklinikler gelişiyor ve bazıları zaten aşırı yük altında. Akrami, pratisyen hekimin sevkine rağmen bunlardan birinde görülmek için 4 haftadan fazla beklemektedir.

COVID-19'dan kalan hastalıkların listesi, çoğu doktorun hayal edebileceğinden daha uzun ve daha çeşitli. Devam eden sorunlar arasında yorgunluk, hızlı kalp atışı, nefes darlığı, eklem ağrıları, sisli düşünme, kalıcı koku alma kaybı ve kalp, akciğerler, böbrekler ve beyinde hasar yer alır.

Bir hastanın kalıcı semptomlar geliştirme olasılığını tespit etmek zordur çünkü farklı çalışmalar farklı sonuçları izler ve hayatta kalanları farklı süreler boyunca takip eder. İtalya'daki bir grup, akut COVID-19 nedeniyle hastaneye kaldırılan bir hasta kohortunun % 87'sinin 2 ay sonra hala mücadele ettiğini buldu . Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve İsveç'teki milyonlarca kişinin semptomlarına dokunduğu bir uygulamayı kullanan COVID Semptom Çalışması'ndan elde edilen veriler , insanların% 10 ila% 15'inin (bazı "hafif" vakalar dahil) bunu yapmadığını gösteriyor. çabuk iyileşir. Ancak kriz sadece birkaç ay öncesine göre, kimse gelecekteki semptomların ne kadar dayanacağını ve COVID-19'un kronik hastalıkların başlamasına neden olup olmayacağını bilmiyor.
semptomlarına dokunduğu bir uygulamayı kullanan COVID Semptom Çalışması'ndan elde edilen veriler , insanların% 10 ila% 15'inin (bazı "hafif" vakalar dahil) bunu yapmadığını gösteriyor. çabuk iyileşir. Ancak kriz sadece birkaç ay öncesine göre, kimse gelecekteki semptomların ne kadar dayanacağını ve COVID-19'un kronik hastalıkların başlamasına neden olup olmayacağını bilmiyor.
Miami Üniversitesi Kardiyoloji Bölümü Başkanı Jeffrey Goldberger, diğer virüslerle ilgili deneyimlere dayanarak, doktorlar COVID-19'un potansiyel uzun vadeli etkilerini "tahmin edebilir ve tahmin edebilir" diyor. SARS-CoV-2 gibi, Epstein-Barr gibi bazı diğer virüsler de örneğin kalp dokusuna zarar verebilir. Bu enfeksiyonlarda organ bazen tamamen iyileşir. Bazen yara izi hafiftir. "Veya," diyor Goldberger, "şiddetli olabilir ve kalp yetmezliğine yol açabilir."

Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu'nda bir bulaşıcı hastalık uzmanı olan ve Birleşik Krallık'ta hayatta kalanlar araştırmasına liderlik eden Michael Marks, ortaya çıkan etkilere çok şaşırmadığını söylüyor. "Yaşadığımız şey, ciddi bir hastalık salgını" diyor. Bu nedenle, onu takip eden kronik bir hastalık salgını var.

Ancak SARS-CoV-2'yi takip eden sonuçlar, hem umut verici hem de moral bozucu yönlerden farklı görünmektedir. Bu yılın başlarında, birçok doktor virüsün hayatta kalanların çoğunda geniş ve kalıcı akciğer hasarına neden olacağından korktu çünkü ilk şiddetli akut solunum sendromuna (SARS) ve Orta Doğu solunum sendromuna neden olan diğer iki koronavirüs akciğerleri tahrip edebilir. 2003 yılında SARS olan sağlık çalışanları üzerinde yapılan bir araştırma, enfeksiyondan 1 yıl sonra akciğer lezyonu olanların 15 yıl sonra hala hastalığa yakalandığını buldu .

Güney Kaliforniya Üniversitesi Keck Tıp Fakültesi'nde radyolog olan Ali Gholamrezanezhad, "COVID-19'dan çok fazla uzun vadeli hasar görmeyi bekliyorduk: yara izi, akciğer fonksiyonunda azalma, egzersiz kapasitesi azaldı" diyor. Ocak, Asya'daki COVID-19 hastalarının akciğer taramalarını gözden geçirmeye başladı. Yüzlerce taramadan sonra, COVID-19'un akciğerleri, hastaların yaklaşık% 20'sinin kalıcı akciğer hasarına uğradığında SARS'tan daha az tutarlı ve agresif bir şekilde tahrip ettiği sonucuna vardı. "COVID-19 genel olarak daha hafif bir hastalıktır" diyor.

Aynı zamanda, COVID-19 ile bağlantılı çok çeşitli komplikasyonlar akıllara durgunluk veriyor. Nisan ayı sonlarında Akrami, 2 hafta sonra hala semptomları olan 600'den fazla kişiyi araştırmak için bir grup COVID-19'dan kurtulan Body Politic ile işbirliği yaptı. O 62 farklı belirtiler açmış ve şimdi yayın için bulgularını hazırlıyor ve uzun vadeli rahatsızlıkları yakalamak için ikinci bir anket geliştiriyor. Yale Üniversitesi'nde bağışıklık sistemi üzerinde kalıcı etkileri araştıran bir immünolog olan Akiko Iwasaki, "Tek bir virüs olmasına rağmen, insanlarda her türlü hastalığa neden olabilir" diyor.
ŞİMDİYE KADAR , COVID-19'u hastaneye kaldıracak kadar şiddetli birçok kişinin uzun bir iyileşme ile karşı karşıya olduğu açık. Virüs, örneğin, kalbi çeşitli şekillerde tahrip eder. Kalp hücrelerinin doğrudan istila edilmesi onlara zarar verebilir veya yok edebilir. Büyük iltihap, kalp fonksiyonunu etkileyebilir. Virüs, normalde kalp hücrelerini korumaya yardımcı olan ve kan basıncını artıran bir hormon olan anjiyotensin II'yi bozan ACE2 reseptörlerinin işlevini köreltebilir. Miami Üniversitesi'nde Goldberger ile işbirliği yapan bir kalp elektrofizyologu olan Raul Mitrani, virüsle savaşmaktan kaynaklanan vücut üzerindeki stres, adrenalin ve epinefrin salınımını tetikleyebilir ve bu da "kalp üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir" diyor.

Heart Rhythm'de bir Haziran makalesi yazarı olan Mitrani ve Goldberger, kalp hasarı olabilecek hastaların takibini teşvik ediyor.Özellikle hastanede yatan COVID-19 hastalarının% 20 ila% 30'unda yükselen ve kardiyak hasarı gösteren troponin enzimi konusunda endişeleniniz. (Örneğin, Troponin bir kalp krizi sırasında çok yüksektir.) Goldberger, COVID-19'u takiben kalbin nasıl iyileştiğinin, düzensiz bir kalp atışının gelişip gelişmediğini belirleyebileceğine inanıyor. Goldberger, "Şu anda hastanede 2 ay önce COVID geçiren ve her türlü aritmi problemi olan bir adamımız var" diyor. "COVID'sinden kurtuldu ama hala aritmi var." Goldberger, koronavirüs kaynaklı kalp problemleri olan bazı hastalar için kolesterol düşürücü ilaçlar, aspirin veya beta blokerleri kadar basit tedavilerin yardımcı olabileceğini söylüyor.

Çiftin COVID-19 sonrası kalp komplikasyonları ile gördüğü birçok insanda önceden var olan rahatsızlıklar vardı, en yaygın olarak diyabet ve hipertansiyon. Goldberger, COVID-19'dan şüpheleniyor, onları daha tehlikeli arazilere yönlendiriyor veya koronavirüs olmadığı halde daha sonra ortaya çıkmış olabilecek kalp sorunlarının başlangıcını hızlandırıyor.

Ancak diğer hastalar, belirgin risk faktörleri olmadan etkileniyor: Bu hafta JAMA Cardiology'de yayınlanan bir makale , COVID-19 teşhisi konan 100 kişiden 78'inin kalplerinin ortalama 10 hafta sonra görüntülendiğinde kalp anormallikleri olduğunu, çoğunlukla kalp kasında iltihaplanma olduğunu buldu. Yazarlara göre, bu çalışmadaki katılımcıların çoğu önceden sağlıklıydı ve hatta bazıları kayak gezilerinde virüsü yakaladı.

Şiddetli akciğer yaralanması, korkulandan daha az yaygın görünür - Gholamrezanezhad, dinlenme sırasında oksijene ihtiyaç duyan, iyileşmiş tek bir hasta olduğunu biliyordu. Yara izi en çok altta yatan akciğer hastalığı, hipertansiyon, obezite ve diğer koşullara eşlik ediyor gibi görünmektedir. Ventilatörde haftalar geçiren kişilerde de akciğer hasarı görülür. Gholamrezanez, kalbe zarar vermede olduğu gibi, önceden sağlıklı olan kişilerin, riskleri muhtemelen daha düşük olmasına rağmen, virüsün akciğerler üzerindeki uzun vadeli etkilerinden muaf olmadığından şüpheleniyor.
KAynak:https://www.sciencemag.org/news/2020/07/brain-fog-heart-damage-covid-19-s-lingering-problems-alarm-scientists#
Yeni Yorum Gönder 


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi