Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
#1
55.000'den Fazla COVID-19 Vakasının İncelenmesi Öngörülebilir Bir Semptom Sırasını Ortaya Çıkarıyor

Küresel salgınla ilgili yeni bir çalışma, COVID-19 ile temas edenlerin tahmin edilebilir bir semptom dizisi sergileyebileceğini ve sıralamanın grip ve diğer koronavirüslerle yaşadıklarımızdan farklı olduğunu buldu.
Şimdiye kadar kanıtlar, ilk COVID-19 semptomlarının en olası sırasının ateşle başlayıp ardından öksürük ve kas ağrısına, ardından bulantı ve / veya kusmaya ve son olarak da ishale dönüşme eğiliminde olduğunu gösteriyor .

Semptomlar özellikle benzersiz olmasa da, geldikleri sıra diğer solunum yolu virüslerinden farklıdır ve yazarlar, modellerinin yeni vakaları ayırt etmeye yardımcı olabileceğini ve böylece hastalığın yayılmasını sınırlamamıza yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Kullanılması Dünya Sağlık Örgütü yaklaşık 150 ağır akut solunum sendromu (SARS) vakası Michigan Üniversitesi tarafından toplanan grip vakalarının binlerce belirtilerin Çin fazla 55.000 doğruladı durumlarda dan () verileri, yazarlar karşılaştırıldığında COVID-19'in emri Toronto bölgesi ve Kore'de bir avuç Orta Doğu solunum sendromu (MERS) vakası bildirildi.

Bir grip enfeksiyonunun önce öksürük ve ardından ateşle başladığı bulundu . MERS ve SARS, COVID-19'a benzer şekilde başlayabilirken, alt gastrointestinal sistem genellikle ilk önce etkilenir ve bulantı ve kusmadan önce ishale yol açar .

Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde hesaplamalı biyoloji ve biyoinformatiği araştıran Joseph Larsen , "Semptomların sırası önemlidir" diyor .

"Her hastalığın farklı şekilde ilerlediğini bilmek, doktorların birisinin COVID-19 veya başka bir hastalığa sahip olup olmadığını daha erken belirleyebileceği anlamına gelir ve bu da daha iyi tedavi kararları vermelerine yardımcı olabilir."

Araştırmacılar, 500.000 hasta için COVID-19 semptomlarını simüle ettiklerinde, "diğer önemli solunum yolu hastalıklarından farklı olan, en yaygın görülen semptomlar sırası" buldular .

Yazarlar boğaz ağrısı, baş ağrısı ve yorgunluk gibi diğer semptomları dahil etse bile, en olası dört ilk semptomun sırası aynı kaldı.

Ateş genellikle önce gelir gibi göründüğünden, birinin ateşini ölçmek geçerli bir tarama mekanizması olabilir.

Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), insanların izolasyondan ayrılmadan önce güvenli olduğundan emin olmak için ateşlerini ölçmelerini tavsiye ediyor ve bu yeni araştırma bunu destekliyor.

Yazarlar, "İlk belirtileri tanısal bir test olarak değil, bunun yerine test edilmek için olası bir işaret olarak öneriyoruz" diye yazıyorlar .

COVID-19, influenzadan daha bulaşıcıdır ve kümeler halinde ortaya çıkma eğilimindedir. Halkı belirtilerin sırası konusunda daha iyi bilgilendirebilirsek, bu, vakaları daha fazla yayılmadan önce daha hızlı tanımlamamıza ve karantinaya almamıza yardımcı olabilir.

Bob Lahita, çalışma ile bağlantısı olmayan Romatoloji anlattı semptomların yeni model "İyi bir rehber" olduğunu CBS haber.

Hastalık herkeste tam olarak aynı şekilde görülmese bile, solunum yolu enfeksiyonlarının ilk semptomlarına çok dikkat etmek, mevcut küresel pandemiden tipik hastalık döngülerini ayırmamızı sağlayabilir.

KAYNAK:https://www.sciencealert.com/study-of-more-than-55-000-covid-19-cases-reveals-a-predictable-order-of-symptoms
Yeni Yorum Gönder 


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi