Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dünyanın En Büyük Aktif Volkanı 38 Yılda İlk Defa Püskürüyor
11-29-2022, 09:56 PM
Yorum: #1
Dünyanın En Büyük Aktif Volkanı 38 Yılda İlk Defa Püskürüyor
On yıllardır ilk kez, dünyanın en büyük aktif yanardağı olan Hawaii'deki Mauna Loa patlayarak gökyüzünü kırmızıya çevirdi.

Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırması'ndan yapılan açıklamaya göre, patlama Pazar gecesi yerel saatle 23:30 civarında (Pazartesi sabahı 09:30 UTC) Mauna Loa'nın zirve kalderasında başladı
Ajans Pazartesi günü yerel saatle 07:20'de yaptığı bir güncellemede, lavın Kuzeydoğu Rift Bölgesi olarak bilinen yanardağın kuzeydoğu tarafından dışarı aktığını söyledi.

USGS, "Lav akıntıları, yokuş aşağı herhangi bir topluluğu tehdit etmiyor ve tüm göstergeler, patlamanın Kuzeydoğu Yarık Bölgesi'nde kalacağı yönünde" dedi . Rüzgarların başka yerlere volkanik kül, gaz ve cam taşıyabileceğini de sözlerine ekledi.

Ajansın volkanik kül danışmanlığı, Southwest havayollarını Pazartesi günü Hilo ve Honolulu arasındaki 10 uçuşu iptal etmeye sevk etti.

Havayolu sözcüsü Insider'a "Şu anda başka bir etki beklemiyoruz" dedi.

USGS, "Geçmiş olaylara dayanarak, bir Mauna Loa patlamasının erken aşamaları çok dinamik olabilir ve lav akışlarının yeri ve ilerleyişi hızla değişebilir." Dedi.

"Püskürme Moku'āweoweo'da [zirve kalderasında] kalırsa, lav akıntıları büyük olasılıkla kaldera duvarları içinde hapsolur. Ancak, püsküren menfezler duvarlarının dışına taşınırsa, lav akıntıları hızla yokuş aşağı hareket edebilir."
kaynak:https://www.sciencealert.com/the-worlds-largest-active-volcano-is-erupting-for-the-1st-time-in-38-years
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi