Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
#1
dosyanın resimli word halini ekten indirebilirsiniz...
İLETKENİ DEĞİŞTİR AMPULÜN PARLAKLIĞI DEĞİŞSİN
Bağımlı ve bağımsız değişken
Bağımsız değişken bizim değiştirdiğimiz değişkendir. Bağımlı değişken ise bizim değiştirdiğimiz değişkene yani bağımsız değişkene bağlı olarak değişendir. Kontrollü değişken ise kontrolümüzde kalan değişkenlerdir.
Örneğin: İletkenin boyunun ampül parlaklığına etkisi bunu deniyoruz. Bu deneyde bağımsız değişken yani bizim değiştirdiğimiz iletkenin boyu, bağımlı değişken yani bağımsız değişkene bağlı olarak değişen ampül parlaklığı, kontrollü değişken ise iletkenin cinsi ve kesiti(kalınlığı).
Örneğin; Sütün bozulmasına, sıcaklığın etkisini kontrollü deneyle gözlemlemek istiyoruz.
Aynı marka, aynı miktar, aynı hava ortamı vb. değişkenler aynı tutularak,özdeş iki kaba süt konulur.
1.kaptaki süt, 5 c'de, 2.kaptaki süt ise;30 c'de tutulsun.

Bağımlı değişken: sütün bozulması (veya üretilen bakteri sayısı),
Bağımsız değişken: sıcaklık,
Sabit tutulan değişkenler(kontrol değişkenleri): süt miktarı,markası(cinsi), konulduğu kap,havası vb.


ETKİNLİK:

BAĞIMLI DEĞİŞKEN: BAĞIMSIZ DEĞİŞKEN: SABİT TUTULAN DEĞİŞKENLER:
ETKİNLİK: İletkenleri ve yalıtkanları sınıflandırınız?


DİRENÇ
Elektrik yükleri iletken içinde akarken çarpışır, engellerle karşılaşır. İletkenin, elektrik akımına gösterdiği bu tepkiye direnç denir. Direnç, hareket eden bir cismin hareketini engelleyen sürtünme kuvvetine benzer. İletkenlerin elektrik akımına gösterdiği direnç, R ile gösterilir. Direnç İngilizce’deki Resistance kelimesinden gelir.
Direnç: Direncin birimi ohm’dur. Ohm kısaca (omega= ) işareti ile gösterilir.

OHMMETRE Çeşitli elektronik devre dirençleri

İletkenin Direnci Nelere Bağlıdır?

Bir iletkenin direnci, iletkenin uzunluğuna, iletkenin cinsine ve kesit alanına (iletkenin inceliğine, kalınlığına) bağlıdır.
I. Bir iletken telin direnci, telin uzunluğu ile doğru orantılıdır.
Telin uzunluğu arttıkça, direnci artar. Bunu, içi çakıl dolu su borusu modeli ile açıklayabiliriz. Içi çakıl dolu su borusunun uzunluğu arttıkça, suyun akış hızının azaldığı görülür.II. Bir iletken telin direnci, telin kesit alanı (kalınlığı) ile ters orantılıdır.
Telin kesit alanı (kalınlığı) arttıkça, direnci azalır. Kesit alanı S ile gösterilir. Iletken telin kalınlığı arttıkça, direnç azalır, devrede dolanan akım artar.


III. Bir iletkenin direnci, iletkenin cinsine bağlıdır.
Bütün iletkenlerin aynı uzunluk ve kalınlıktaki parçalarının direnci farklı farklıdır. Iletken bir maddenin, birim uzunluğunda ve birim kesitindeki parçasının direncine, öz direnç adı verilir. Her iletkenin öz direnci farklıdır.

Bir iletkenin direnci, telin uzunluğuyla doğru, kesit alanı ile ters orantılı ve iletkenin cinsine bağlıdır. Elektrik Enerjisi Direnç Nedeniyle Isıya Dönüşür
Elektrik yükleri iletken içinde rahatça akamayıp engellenmeyle karşılaşırlar. Işte bu direnç yüzünden elektrik yüklerinin enerjisinin bir kısmı, iletken içinde ısı enerjisine dönüşür. Elektrikli su ısıtıcıları, elektrik sobaları, elektrikli fırınlar, elektrik ampulleri içlerindeki direnç nedeniyle ısınır. ETKİNLİK:
AMPÜL SAYISI PARLAKLIĞI ETKİLER Mİ?
Ampul sayısının parlaklığa etkisi amacıyla hangi devreler karşılıklı ayrı ayrı kullanılır; Pil sayısının parlaklığa etkisi amacıyla hangi devreler karşılıklı ayrı ayrı kullanılır ;


Ek Dosya-(lar)
.rar  elektrik 2 .rar (Dosya Boyutu: 974.81 KB / İndirme Sayısı: 229)
Yeni Yorum Gönder 


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim
Bumerang - Yazarkafe