Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
8.sınıf veli toplantısı örneği
dosyanın word halini ekten indirebilirsiniz..Exclamation
............. ORTAOKULU MÜDÜRLÜĞÜNE
...........

Sınıf rehber öğretmeni olduğum .. sınıfı velileriyle ...10.2014...... günü saat 12.00 ‘da okulumuz Fen Laboratuarında aşağıdaki gündem maddelerini görüşmek üzere toplantı yapmak istiyorum. Gereğini bilgilerinize arz ederim.
21.10.2014

Sınıf Rehber Öğretmeni

GÜNDEM MADDELERİ:

1-Açılış ve Yoklama
2-Öğrencilerin temizlik alışkanlıkları ve kılık-kıyafet durumlarının görüşülmesi
3- Öğrencilerin devam-devamsızlık durumlarının görüşülmesi
4-Öğrencilerin başarı durumlarının görüşülmesi
5- Eğitim-Öğretime temel yaklaşımlar konusunda öğretmenin velilere görüşlerini açıklaması
6. Verimli ders çalışma yöntemleri ve derslere isteklendirme konusunda bilgi verilmesi
7- Okullarda artan şiddet olayları ve alınabilecek tedbirler
8-Sınav hizmetleri ve fotokopi giderlerinin görüşülmesi
9-Yeni sınav sistemi hakkında bilgi verme Ve proje ödevlerinin yapılması hakkında bilgilendirme
10-Dilek Ve Temenniler

Okul Müdürü

GÜNDEM MADDELERİNİN GÖRÜŞÜLMESİ:

1-Toplantı ...... Sınıf Rehber öğretmeni ........ öğretmeni tarafından açılarak yoklama yapıldı. Toplantıya katılanların imzaları alındı.
Toplantıya katılımın orta düzeyde olduğu ama yeterli olmadığı görülmüştür. Gelmeyen öğrenci velileriyle daha sonra görüşülmesine karar verildi.
2. Sınıf rehber öğretmeni ......... Velilerden, öğrencilerin kılık kıyafetine dikkat etmeleri ve çocuklarının okula gelirken okul kıyafeti dışında kıyafetlerin giyilmemesine özen gösterilmesini istedi. Ayrıca öğrencilerin temizliğine dikkat etmeleri gerektiğini söyledi
3. Okula devamın çok önemli olduğu, her saat yeni bir etkinliğin yapıldığı, farklı bilgilerin öğrenildiği velilere anlatıldı. Öğrencilerin okula devamları konusunda gerekli özenin gösterilmesi gerektiği açıklandı. Eğer öğrenci zorunlu nedenlerle devamsızlık yapacaksa bunun mutlaka öğretmene haber verilmesi gerektiği anlatıldı
4. Sınıf Rehber Öğretmeni ......... tarafından öğrencilerin başarı durumları değerlendirilip veliler bilgilendirildi. Velilere sonucu belli olan dersler için öğrencilerin notları söylendi
5. Eğitim ve öğretime temel yaklaşımlar konusunda sınıf öğretmeni şu açıklamayı yapmıştır:
Daha işin çok başındayız. Sabırla, anlayışla, sevgiyle ve tutarlılıkla yürüteceğimiz süreç bizi adım adım hedefe götürecektir. Sizden istediğim bana destek olun, yönlendirmelerime uyun, yapılan çalışmayı hafife almayın. Yaşamın tekrarı yok. Hayat bir sinema filmi ve yahut televizyon dizisi değildir. Tekrar seyredemezsiniz. Geçen zaman geri döndürülemez.
Özellikle öğrenme alışkanlıklarının kazanıldığı kalıcı hale geldiği ilköğretim yıllarının etkili bir biçimde değerlendirilmesi için belirttiğim hususlara dikkat edilmelidir.
Yaptığımız çalışma ve etkinliklerin anlamını yetişkin bir insan gözüyle değil, çocuğun gözüyle değerlendirin. Sizin için pek anlam ifade etmeyen bir davranış çocuklar için çok anlam ifade eder.
Bunun bilinciyle onların duygularını küçümsemeyin. Alaya alacak, onların ruh sağlığını olumsuz yönde etkileyecek davranışlardan kaçının. Onları sonuna kadar dinleyin. Onların görüşlerine değer verin. Okul ve diğer yaşamlarıyla ilgili konuşmalarını dinleyin. Dinlemelerinizde samimi olun.
Onlar sadece sizin çocuklarınız değildir. Bu çocuklar hepimizin, bu ülkenin çocuklarıdır. Onlar yarınlarımızdır. Onları yetiştirmenin ne kadar önemli bir sorumluluk olduğunu unutmayın.
Çocuklar kendine özgü kişilik yapıları, özellikleri olan bir varlıktır. Sizin yapmalarını istediğiniz davranış için, ben böyle yapardım o da aynısını yapsın diye düşünmeyin. O apayrı bir insandır. Onu başka çocuklarla karşılaştırmayın, yarıştırmayın. Onu kendi gelişimi içinde neredeydi, nereye geldi anlayışıyla değerlendirin.
Değiştirilmesi ve kazanılması istenen davranışın zaman içinde sabırla elde edileceğini unutmayın.
Şunu da bilmenizde yarar vardır. “ Taşı delen suyun gücü değil, damlaların sürekliliğidir.”
Bu sınıfta her öğrenci kendinin çok özel olduğunu hissedecek. Sevgi ve saygı görecek, takdir edilecek. Yaptığımız her çalışmanın merkezinde onlar olacak.
6. – .. Sınıf rehber öğretmeni .........: Plansız ve programsız çalışmalar öğrenciyi derslerden uzaklaştırır, bu bakımdan özellikle evde öğrencilerimizi planlı ve programlı çalışmaya yöneltmemiz gerekmektedir. Okulda öğrenilen bilgilerin ve derslerin evde düzenli olarak tekrarının yapılması öğrenmeyi ve anlamayı hızlandırır. İşte burada görev sizlere düşmektedir; bu tekrarın veya verilen ödevlerin yapılmasının takibi, denetlenmesinin yapılması öğrenmenin kalıcılığı açısından önemlidir. Bu yüzden düzenli olarak kontroller yapılmalı ilgilenilmelidir. Yalnız bu kontrollerin baskı altında, tutucu, bıktırıcı tutum ve sözlerden uzak olması gerekmektedir. Aksi takdirde bunlar öğrenciyi daha fazla ders ve okuldan uzaklaştırır, soğutur. Öğrencilerimizin okula gelirken ders araç ve gereçlerinin kontrol edilmesi eksiklerinin tamamlanması, yıpranmış olanların uygun bir zamanda onarımı ve bakımının yapılması bu öğrencilerimizin kişiliklerinin sağlıklı olarak gelişmesinde yardımcı olmaktadır. Bu işlerin düzenli olarak aksatılmadan yapılması sizlere düşen görevlerdendir.
7. 8-F Sınıf rehber öğretmeni ............... okullardaki şiddet olaylarının eğitim ve öğretimi olumsuz etkileyebileceğini söyledi. Bu tür olayların yaşanmaması için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi.
Çocuklarımızı çevremizde bulunan kötü alışkanlıklara ve bu alışkanlıklara sahip insanlardan uzak tutmak önemlidir. Bu alışkanlıklardan biride kendi aralarında küfürleşmeleri Hem bizlerin hem de sizlerin karşılıklı iletişim ve anlayış içinde birbirimize destek olarak, bunların önüne geçmemiz gelecek açısından gerekmektedir. Evde de okula paralel olarak hem hareketlerimizle hem de, yalan, kötü söz söyleme, kavga vb. gibi hareketlerin yanlışlığını vurgulamak bunların önüne geçmede önemli bir aşamadır.

Öğrencilerimizi okulda ve dış çevrelerinde sürekli gözetim altında tutmalı, sınıf ve şube öğretmenleri ile diyalog halinde olmalısınız. Bu sayede öğrencilerimizi bize ve topluma faydalı hale getirmede büyük bir yol kat ederiz.
8.Okul Aile birliğinin alacağı karar doğrultusunda daha sonra velilerin bilgilendirileceği vurgulandı

9. Proje ödevlerinin yapılması, velilerin öğrencilerin ders sunumlarına katılımı: proje ödevleri hakkında bilgi verildi. Bu ödevlere verilen notların karne notunu etkilediği ve ödevlerin öğrenci gelişimine sağladığı etkiler anlatıldı. Ödevlerin yapımı sırasında öğrenciye belirli ölçüde yardım edebilecekleri belirtildi. Bu konuda öğrencinin takip edilmesi gerektiği söylendi.

TEOG hakkında veliler bilgilendirildi.

Velilerin ders sunumlarına katılımı öğrencilerin motivasyonunu arttırdığı daha özenli çalışmasını sağladığı belirtilerek davet edildiği zamanlarda velilerin ders sunumlarını izlemelerinin yararlı olacağı söylendi.

Ayrıca öğrencilerin ödev yaparken internetten fazla yararlanması hususunda velilerin dikkatli olması istendi. Bazı öğrenci velilerimizden bu konuda şikâyetler alınmaktadır. Öğrencisinin sürekli ödevi bahane edip internete gittiğini belirtti. Bundan dolayı öğrencilerin ödev konusunda internet kullanımında veli kontrolü yapılması istendi.

10. Dilek ve temenniler: Eğitimin; veli- öğretmen -okul idaresi üçgeninin iletişiminin iyi olmasıyla daha da perçinleneceği, amacımızın velilerin en az 4 haftada bir okul idaresiyle ve şube öğretmenleriyle görüşmeye gelmesi gerektiği belirtildi. Fakat okulumuz velilerinin genel görüntüsünde velilerin toplantılara bile yazılı davetlerin evlere yollanmasına rağmen katılımlarının hedeflenen düzeyde olmadığı fakat toplantı yapmaya yeterli olduğu vurgulandı. Bu konuda velilerin daha duyarlı olmaları burada görüşülen her şeyin öğrencilerimizin başarısı ve geleceği için ne kadar önemli olduğunun kavranması gerektiği söylendi. Görüşülen mevzuların toplantıya katılmayan yâda katılamayan velilere de aktarılması istendi. Velilere dile getirmek ya da danışmak istedikleri bir husus olup olmadığı sorulduktan sonra herhangi bir isteklerinin olmadığını söylemeleri ve teşekkür etmeleri ve iyi dilekleriyle toplantıya son verildi.

..
8/F Sınıfı Rehber Öğretmeni

..
Okul MÜDÜRÜ

Ek Dosyalar
.rar   8.sınıf veli toplantısı örneği.rar (Dosya Boyutu: 13.21 KB / İndirme Sayısı: 7)
Bul

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  2.dönem teog sınavında fen dersi için analiz örneği dersfen 0 2,681 25/02/2015, 09:46
Son Yorum: dersfen

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi